Purim 5781
Loni jsme oslavili Purim začátkem března ještě naživo tváří tvář nebo jak se anglicky říká „face to face“. Hned po tomto svátku začala doba covidová, která trvá dodnes.
Loni jsme oslavili Purim začátkem března ještě naživo tváří tvář nebo jak se anglicky říká „face to face“. Hned po tomto svátku začala doba covidová, která trvá dodnes.
Srdečně Vás zveme na oslavu svátku Chanuka 5781 od 10.12. do 17.12. 2020. Každý večer v 18 hodin zapálíme světlo venkovní Chanukije na zahradě synagogy v Krnově. Setkání můžete sledovat živě na facebooku veřejné skupiny Krnovská synagoga. Dále máte možnost připojit se na oslavu Chanuky na internetu prostřednictvím aplikace Zoom. Zapalování chanukových světel povede rabínka Tanya Segal každý den od 18:30. Zájemci o setkání na Zoomu ať prosím zašlou email na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jom Kipur vedla rabínka Tanya Segal. Modlitba Kol Nidrej proběhla v Ostravě. Ranní bohoslužba, Jizkor, čtení svitku Jona a Neila se uskutečnily v synagoze v Krnově.
ŠANA TOVA U-METUKA. DOBRÝ A SLADKÝ NOVÝ ROK 5781.
IX. ročník festivalu židovsko - křesťanské kultury a dialogu. Templfest je ostravským festivalem, který se soustavně, již 8 let věnuje židovsko-křesťanské kultuře.
Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří Židovské obce v Ostravě v neděli dne 6. září 2020 od 13.00 hod. do 17. hod.
27. června 2020 byla v obci Čeladná odhalena pamětní deska jako připomínka na naše občany, kteří byli za II. světové války rasově persekuováni.
Cyklus volně na sebe navazujících 8 přednášek na téma návratu k B-hu (hebr. Tešuva) podle knihy pražského Maharala – Rabi Jehudy Livy Ben Becalela, známého jako Rabi Löw. Knihy „Stezka návratu" pro účastníky zajištěny. Přednášky probíhají v prostorách ŽO v Ostravě.
Dne 24. května 2020 se uskutečnil MACCABI FUN RUN běh pro židovskou komunitu. Tento běh pořádá Maccabiah a místní spotovní organizace sdružující tisíce Židů.
Svátek Šavuot je jedním ze tří poutních svátků a svým způsobem vyvrcholením židovského roku, kdy národu Izrael byla darovaná Tóra. Letos jsme se na tento svátek pečlivě připravovali počítáním Omeru už od Pesachu. Každý večer jsme měli možnost připojit se na Zoom a počítat společně. Rabínka Tanya Segal nás seznámila s kabalistickým výkladem jednotlivých dnů.
Letošní Jom hašoa se odehrával ve virtuálním prostoru. Židovská obec v Praze uskutečnila vzpomínku na zavražděné během Šoa prostřednictvím facebooku. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhlo na internetové stránce Institutu Terezínské iniciativy a na sociálních sítích. K této akci jsme se připojili také z Krnova nahrávkou ze synagogy, kdy byly přečtena jména krnovských Židů. V Izraeli byla oficiální ceremonie dne Jom hašoa ve hagvura přenášena on-line bez účasti veřejnosti.
Když jsme si začátkem března připravovali purimové masky, tak jsme ještě netušili, že o několik dnů později je budeme nosit všichni povinně. Jaký význam mají masky při svátku Purim? Symbolizují, že ve svitku Ester je mnoho skrytého. V celém příběhu zůstává Hospodin skrytý, a přesto vnímáme Jeho působení. Krásná dívka s perským jménem Ester skrývá, že má židovské jméno Hadasa. Ale v rozhodující chvíli masku sundá, přizná se ke svému národu a pomůže k jeho záchraně.
Způsob oslavy letošního Pesachu byl ovlivněn celosvětovým nepřítelem koronavirem. Když byl vydán v březnu zákaz shromažďování, kontaktovala jsem Martu z Beit Kraków, zda můžeme mít společný virtuální Kabalat Šabat. Měli jsme již zkušenost s aplikací Zoom, kterou jsme použili při svátku Tu-bišvat. Tehdy byla naše rabínka Tanya Segal v Izraeli a připojila se k programu v krnovské synagoze.