Jak jsme letos oslavili Pesach 5780

Způsob oslavy letošního Pesachu byl ovlivněn celosvětovým nepřítelem koronavirem. Když byl vydán v březnu zákaz shromažďování, kontaktovala jsem Martu z Beit Kraków, zda můžeme mít společný virtuální Kabalat Šabat. Měli jsme již zkušenost s aplikací Zoom, kterou jsme použili při svátku Tu-bišvat. Tehdy byla naše rabínka Tanya Segal v Izraeli a připojila se k programu v krnovské synagoze.

Zájemci si úspěšně nainstalovali aplikaci a po drobných technických problémech mohlo setkání začít. Měli jsme velkou radost, když jsme v době karantény mohli spatřit ostatní členy Židovské obce Ostrava a také naše přátele z Polska a Slovenska. Proběhl první společný Kabalat Šabat, v sobotu dopoledne Šacharit a následně jsme se začali setkávat každý Šabat. Pro bohoslužby jsme použili reformní Sidur Hegjon Lev, vydaný Bejt Simcha, v kombinaci se Sidurem Beit Kraków.

Stejným způsobem jsme se rozhodli oslavit svátek Pesach. Rabínka nám podrobně připomněla, jakým způsobem připravit sederovou večeři. Osobně jsem se ještě účastnila podnětné přednášky Kamily Kohoutové, kterou organizovala Lauderova škola také přes Zoom. Kromě jídla ale bylo nutné zajistit macesy a Pesachovou Hagadu, které se nacházely na obci v Ostravě. Toho se ujal můj manžel Aharon a zahalený v roušce se vydal na rozvoz po Ostravě, Opavě a Krnově. Chybějící Hagady nám s laskavým svolením rabína Karola Sidona zaslala v digitální podobě Gafna Váňová.

Na rozdíl od předchozích let, kdy účastníci přišli, jak se říká „k hotovému“, tak si letos museli večeři připravit sami. Náš dosavadní evropský diasporní zvyk slavit tento svátek společně v komunitě byl obohacen o novou zkušenost oslavy Pesachu v rodině tak, jak tomu bývá zcela běžně v Izraeli nebo v „Jew Yorku“. U slavnostního stolu byl kromě všech potřebných ingrediencí navíc nutnou součástí počítač, tablet nebo mobil. Tradiční prvky jsme doplnili o pomeranč a pohár Miriam. Oslava mohla začít, vyprávění z Hagady, čtyři poháry vína nebo vinného džusu, šulchan orech, hledání afikomanu a písně za doprovodu kytary. Než jsme se nadáli, uběhly téměř tři hodiny a společný večer byl u konce.

20200415 110225
Aharon V Rouce
IMG 20200408 185408
IMG 20200414 194247
IMG 20200414 194438
Received 175297466830242

Následující dny jsme se setkávali na Šacharit, počítání Omeru, Šabat chol hamoed nebo při výkladu písně moře. Pesach švii jsme se rozhodli oslavit pouze v rodinném kruhu. Místo klasického talíře s pečenou kostí a vejcem jsme, inspirováni přednáškou, zvolili veganský talíř s červenou řepou a sedmikráskami, které, jak Aharon zjistil, se dají sníst... Závěrečná Havdala ukončila týdenní svátek, který jsme strávili v teple domova a přitom zároveň s členy obce a přáteli z různých míst.
Takže, jak jsme letos oslavili Pesach? Virtuálně, netradičně, krásně a společně.

Kamila Milka Tesařová, Židovská obec Ostrava

Kontakt

  • Tovární 732/15 | 709 00 Ostrava – Mariánské Hory
  • +420 737 550 442
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© Petr Sonnenschein
All rights reserved | SPOJENEC